Sazka Olympijský víceboj pomůže dětem najít vhodný sport

Sazka Olympijský víceboj je plný novinek

Do jarní pilotní fáze Olympijského víceboje se během dvou měsíců zapojilo 91 083 žáků základních škol. Jejich výsledky v porovnání s lety 1997–2007 potvrdily, že sportovní výkony školáků se výrazně zhoršují. Český olympijský výbor to chce změnit a proto i v tomto školním roce pokračuje v projektu, jehož cílem je přitáhnout děti k pohybu. Do Sazka Olympijského víceboje se školy mohou registrovat od 23. září.

Díky vstupu generálního partnera nabídne Sazka Olympijský víceboj náplň pro celý školní rok, přichystáno je více odměn i možností setkání s olympioniky, děti budou moct získat analýzy svých fyzických schopností, připraveny budou také motivační programy pro učitele. Novinek je spousta, cíl však zůstává stejný – přitáhnout zábavnou formou k pohybu i děti, které mu jinak neholdují. Proto se hodnotí počet sportujících školáků, nikoli jejich výkony.

„Nám se povedlo v pilotním ročníku zapojit skoro sto procent dětí a nebyl to problém, a to zejména díky prezentaci olympioniků. Funguje, když děti vidí, že i lidé, kteří jsou pro ně spíš televizními hvězdami, jsou schopni dělat totéž, co ony,“ líčil tělocvikář Miloslav Horák z pražské Základní školy Karla Čapka. „Pomáhá také porovnání s ostatními dětmi v celé republice.“

Setkání s olympioniky? Víc hvězd i hlídek

Motivovat děti k pohybu budou v rámci Sazka Olympijského víceboje nejen jarní ambasadoři, kajakář Vavřinec Hradilek a biatlonistka Veronika Vítková, ale také další úspěšní sportovci. Mezi ně patří také sjezdař Ondřej Bank, plážové volejbalistky Kristýna Kolocová a Markéta Sluková, krasobruslař Tomáš Verner, atletka Denisa Rosolová, olympijská vítězka ve veslování Mirka Knapková nebo dokonce trojnásobná olympijská šampionka, rychlobruslařka Martina Sáblíková.

„Když mě Český olympijský výbor oslovil, abych na tomto projektu spolupracoval, neváhal jsem. Z dětství mám vzpomínku, jak jsem chodil na základní školu a nemohl jsem jít na tělocvik kvůli tréninku, což mě mrzelo, protože jsem tam chtěl běhat a sportovat. Ale když jsou jen dvě hodiny tělocviku, přijde mi to hrozně málo. V zahraničí sportují děti každý den. Chtěl jsem se zúčastnit a podpořit to, aby se děti v českém školství hýbaly víc,“ říkal stříbrný olympijský medailista Vavřinec Hradilek.

Svou účastí podpoří program znovu i legendy z Českého klubu olympioniků. Školy si budou moct vybojovat celkem 58 návštěv, při nichž budou sportovat s olympioniky.

„Přítomnost sportovců byla na jaře velmi motivační jak pro děti, tak pro učitele, kteří jsou pro nás klíčovými partnery. Bez jejich kooperace nemá tento projekt šanci na úspěch, proto se snažíme vymyslet motivační programy i pro učitele. Zároveň věříme, že program Sazka Olympijského víceboje je povzbuzením pro děti a náplní do hodin tělesné výchovy,“ řekl Marek Tesař, marketingový ředitel Českého olympijského výboru.

Děti dostanou Sportovní vysvědčení

Jelikož projekt bude probíhat v obou pololetích, děti nebudou porovnávat své výkony jen s olympioniky nebo mezi sebou navzájem, ale hlavně samy se sebou v duchu hesla „Vyhraj sám nad sebou“. Motivací ke zlepšení pro ně bude i Sportovní vysvědčení.

V rámci Sazka Olympijského víceboje budou totiž školáci totiž osm disciplín, které otestují jejich základní fyzické schopnosti jako jsou rychlost, výbušnost, síla a další. Díky tomu získají žáci při splnění všech disciplín v prvním pololetí analýzu svých silných a slabých stránek s tipy na cviky, které jim pomohou zapracovat na slabinách. Učitelé pak budou mít možnost získat zprávu o své třídě, která jim poradí, na co by se mohli zaměřit v hodinách tělesné výchovy.

Na konci školního roku získají děti určení svého pohybového typu s doporučením škály vhodných sportů a oddílů v okolí bydliště. Rodiče tak získají návod, jaký sport by dítěti mohl jít a tudíž ho i více bavit a kde je možné ho provozovat.

„Věříme, že každé dítě je v něčem dobré. Ne každý musí hrát fotbal nebo hokej, ale fyzická aktivita patří k dětem stejně jako studium. Chtěli bychom, aby tento projekt byl velmi dlouhodobý a svou propracovaností změnil to, jak se děti v této zemi budou hýbat,“ uvedl Robert Chvátal, ředitel společnosti Sazka.

Spojení s OVOV, zjednodušení pro učitele

Další velkou novinkou je spojení Sazka Olympijského víceboje s Odznakem Všestrannosti Olympijských Vítězů, projektem olympijských vítězů Roberta Změlíka a Romana Šebrleho, jehož se řada škol s oblibou účastní. Společné jsou čtyři disciplíny, registrace a vyplňování výsledků proběhnou v rámci jedné internetové stránky, což přinese ulehčení učitelům.

„Všichni máme zájem vrátit do škol to, co jsme zažívali my, když pro devadesát procent žáků byla neoblíbenějším předmětem tělesná výchova. Děti jsou stejné, jako jsme byli my, ale mají víc nástrojů, které je motivují a odtahují je jinam,“ řekl Robert Změlík.

OVOV je přirozenou nadstavbou pro talentované sportovce. „Domluvili jsme se na spojení sil. Když učitelé dělají nominaci na soutěže jako je OVOV, vyberou deset dětí a ostatní na nominaci koukají. Na ty, kteří zůstanou na lavičce, je zaměřen Sazka Olympijský víceboj. Ale jelikož bude generovat spoustu dětí, které se výkonnostně budou zlepšovat, chceme pro ně najít platformu.

Jsem přesvědčen, že toto spojení přinese možnost zapojit ještě více dětí do OVOV,“ dodal Marek Tesař.

INFORMAČNÍ BOX

Novinky Sazka Olympijského víceboje

− Náplň na celý školní rok. Osm disciplín, z nichž čtyři jsou shodné s disciplínami Odznaku Všestrannosti Olympijských Vítězů, který se stává součástí Sazka Olympijského víceboje jako přirozená nadstavba pro nejtalentovanější děti. Registrace do obou projektů i vyplňování výsledků budou probíhat v rámci jedné internetové stránky.

− Startovní sety se sportovním vybavením v ceně 5000 korun a nové Sportovní žákovské knížky pro prvních 500 registrovaných škol (35 nejrychlejších škol z každého kraje + 10 dalších nejrychlejších celkově).

− Nejaktivnější školy si rozdělí sportovní vybavení v celkové hodnotě 500 000 korun.

− Olympijské hlídky nebo tréninky se sportovci si vybojuje tentokrát 29 škol v každém pololetí. Mnohem více je i ambasadorů, mezi něž patří Vavřinec Hradilek, Veronika Vítková, Mirka Knapková, Markéta Sluková, Kristýna Kolocová, Ondřej Bank, Tomáš Verner, Martina Sáblíková, Denisa Rosolová, Jiří Prskavec či členové Českého klubu olympioniků.

− Žáci, kteří v 1. pololetí absolvují všechny disciplíny, dostanou analýzu svých silných a slabých stránek s tipy na cvičení pro zlepšení slabin. Analýzu výsledků třídy obdrží také učitelé, pokud se plně zapojí nejméně polovina žáků třídy.

− Školáci, jíž splní všechny disciplíny ve 2. pololetí, získají určení pohybového typu a s doporučením vhodné škály sportů a oddílů ve svém okolí.

Osm disciplín Sazka Olympijského víceboje

Ohebnost: Hluboký předklon

Hbitost: T-běh

Silová vytrvalost: Zkrácené sedy-lehy

Rovnováha: Postoj čápa

Rychlost: Sprint 60 m

Běžecká vytrvalost: Běh na 500 m (1. stupeň) / běh na 1000 m (2. stupeň)

Výbušnost: Skok z místa (1. stupeň) / Trojskok snožmo z místa (2. stupeň)

Síla: Hod basketbalovým míčem

Klíčová data Sazka Olympijského víceboje

Registrace: 23. 9. 2014 od 9.00 do 31. 10. 2014 do 24.00. Registrovat se bude možné i poté, pouze školy přihlášené do konce října však budou mít možnost soutěžit o ceny v celkovém hodnocení.

Spuštění vkládání výsledků: Od 13. 10. 2014.

Data klíčová pro zisk návštěvy olympioniků: Půlnoc 31.10. 2014 a 15. 3. 2015.

Ukončení vkládání výsledků: 31. 5. 2015 ve 24.00.

Vyhlášení a ocenění nejaktivnějších škol: Červen 2015.

Web projektu: www.ceskosportuje.cz/sazkaolympijskyviceboj.

Zajímavá čísla jarní fáze projektu

Přihlášených škol: 540

Zapojených dětí: 91 083

Škol se zapojením 100% žáků: 79

Jak se děti zhoršily (porovnání průměrných hodnot z let 1997–2007 a 2014)

Skok do dálky z místa (dívky 16 let) zhoršení v průměru o 30 cm

Skok do dálky z místa (chlapci 13 let) zhoršení v průměru o 20 cm