EUROREBUS OSLAVIL OSMNÁCTÉ NAROZENINY

Vědomostní soutěž Eurorebus aneb Škola hrou s Českou spořitelnou má dnes již osmnáctiletou tradici. I ve svém „dospělém“ věku se stále těší velkému spontánnímu zájmu žáků a vyučujících základních a středních škol v ČR. O tom opět svědčilo i 1000 účastníků Celostátního finále, které proběhlo v pátek 14. června 2013 v prostorách Top Hotelu Praha. Jednalo se o nejúspěšnější řešitele vědomostních testů kvalifikačních Krajských kol. Série Krajských kol se každoročně zúčastní až 5000 soutěžících. I samotná účast v Krajském kole je ale již úspěchem. Do Krajských kol vede totiž cesta z kvalifikačních korespondenčních kol, do nichž se každoročně nově hlásí až 25000 soutěžících. V centrálním adresném registru je dlouhodobě evidováno přes 60000 soutěžících z celé ČR.

Současný „dospělý“ Eurorebus je mezioborová, především týmová vědomostní soutěž. Z původně zeměpisného zaměření je již dlouhou řadu let obsahově rozšířená o mezipředmětové vazby a přesahy (zeměpis – dějepis – přírodopis – výchova k občanství), je tedy zaměřena na vzdělávací oblasti Člověk a příroda a Člověk a společnost. Soutěží se v několika soutěžních typech – v Soutěži školních tříd a z ní odvozené Soutěži škol i v Soutěži jednotlivců. Tříčlenné reprezentační týmy Soutěže školních tříd i jednotlivci ve svém typu soutěže jsou rozděleni vždy do tří věkových kategoriích, které se navzájem nestřetnou. Vědomostní soutěž Eurorebus je registrována v oficiálním seznamu soutěží MŠMT.
Na soutěžící jednotlivce i reprezentanty školních tříd čekaly tedy i v Celostátním finále minulého 18. ročníku soutěže Eurorebus v každé ze tří věkových kategorií tradičně obtížné soutěžní vědomostní testy. Na základě úspěšnosti v těchto testech pak byli odměněni ti nejlepší – vždy prvních pět v každé kategorii v Soutěži školních tříd i v Soutěži jednotlivců. A pozor, teprve podruhé i ve stále ještě nové samostatné soutěžní kategorii pro ty nejmenší žáky (první stupeň ZŠ) – Soutěži Eurorebus Junior. Z vítězství v této nejmladší kategorii se letos radovala Základní škola Jižní předměstí, Rokycany.
Úspěšnost školních tříd určila tradičně, a tedy i v rámci loňského 18. ročníku, vítěznou školu v Soutěži škol o putovní Pohár České spořitelny, o počítačovou sestavu a další ceny pro školu. Toto prestižní ocenění dokázalo již potřetí obhájit Gymnázium V. Hlavatého v Lounech. Na stejném gymnáziu působí i nejúspěšnější pedagog 18. ročníku soutěže Eurorebus, kterým se stal pan Mgr. Alois Studenovský, jehož třídy nasbíraly v celém ročníku nejvíce bodů. Vyhrál tak hlavní cenu – účast v E.ON Expedici Eurorebus 2013 pro vítězné školní třídy, jednotlivce a jejich pedagogy, notebook a certifikát České školní inspekce. Stejného ocenění se dočkala i Mgr. Lucie Kliková, která se díky vítězství Základní školy Rokycany v soutěži Eurorebus Junior stala nejúspěšnější pedagožkou této soutěžní kategorie.
Rovněž teprve podruhé byla vyhlášena i absolutně nejúspěšnější základní škola, kterou se stala Základní škola, Školní 293, Bechyně. Vyhrála tak nejen putovní Pohár České spořitelny pro nejúspěšnější základní školu, (náležící té základní škole, která nasbírá v celém ročníku nejvíce bodů a zároveň má zastoupení v Soutěži školních tříd na Celostátním finále), ale i počítačovou sestavu a další hodnotné ceny. Kromě dvou pohárů a účasti v Expedici Eurorebus se v Celostátním finále, jako každoročně, bojovalo o počítačové sestavy, dataprojektory, finanční certifikáty České spořitelny, audiovizuální techniku, mobilní telefony, tablety, knižní ceny a spoustu dalších hodnotných cen pro nejúspěšnější školy, školní třídy a jednotlivce (vše k nalezení v Katalogu cen na www.eurorebus.cz). I v loňském 18. soutěžním ročníku byly rozděleny ceny v souhrnné hodnotě převyšující 1.500.000,-Kč.
Přehled nejúspěšnějších školních tříd a jednotlivců přinášíme v následující tabulce, více podrobností najdete na portálu www.eurorebus.cz. Tam startuje v průběhu září 2013 i 19. ročník!

VÍTĚZOVÉ SOUTĚŽE ŠKOLNÍCH TŘÍD A SOUTĚŽE JEDNOTLIVCŮ
(Věková kategorie, třída a název školy, jméno soutěžícího a název školy)
ZŠ 01 sekunda A, Gymnázium Karviná Heřman Růžek, 2. A, Gymnázium Lanškroun
ZŠ 02 kvarta A, Gymnázium Český Těšín Jiří Perner, 9. A, Základní škola Teplice
SŠ 4. C, Gymnázium P. Bezruče, Frýdek-Místek Josef Faltičko, 3. C, Gymnázium Šumperk